עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

פסגת דן- איך עובד בית חכם?

14/08/2019 13:53
Diana Levi
פסגת דן, פסגת דן סדקים, פסגות דן, סדקים

בפסגת דן, פרויקט הדגל של רמת גן, כחלק מההשקעה והרמה הגבוהה של הבניין, תוכננה והותקנה מערכת בית חכם המפוקחת באמצעות בקרים, מעבדים ומחשבים. 

מערכת הבית החכם היא מערכת המאפשרת לשלוט על מספר רב של מערכות חשמל בבית בו זמנית, באמצעות מפסק אחד, מספר קטן של מפסקים או אפילו הטאבלט שלכם. כדי לאפשר את הבקרה יש להחליף מפסק רגיל במפסק מבוקר, כלומר מערכת חשמל חכם.  המערכת מאפשרת שליטה על המיזוג, התאורה, הצללה, האזעקה ואפילו מערכת הקולנוע הביתית.

מערכת של בית חכם מאפשרת לבצע פעולות שגרתיות, כגון הדלקת אורות או כיבויים באופן אוטומטי ללא מגע אדם, דבר שמגביר את נוחות השימוש באמצעים אלה בבית. הדיירים במיבנים הנהנים ממערכת חשמל חכם, יכולים לתזמן פעולה לקראת חזרתם הביתה (לדוגמה, הפעלה וכיבוי של מזגן או דוד חימום). רמת תחכום גבוהה יותר יכולה לעשות שימוש בזיהוי בעזרת GPS. לפעולות אלו יש פוטנציאל להשגת חיסכון באנרגיה, וכמובן העלאת של נוחות השימוש בבתים כאלו לרמה מודרנית ונוחות חדשנית, כמו בפסגת דן. 

חשוב מאוד להבין את נחיצות הגורם האנושי במערכת שכזו, מכיוון לא כל הפעולות ניתנות לאוטומציה מלאה ובחלקן עדיין נדרשת או נחוצה מעורבות אנושית. לדוגמה, ניתן אולי להפעיל קומקום מרחוק, אך יש לדאוג שיהיו בו מים קודם לכן. ניתן לתזמן את הפעלת מכונת הכביסה לשעה מסוימת, אך עדיין יש צורך להגדיר את התוכנית ולמלא את החומרים והכביסה. דוגמה נוספת היא שניתן להגדיר לתנור פעולה מסוים (20 דקות ב-180 מעלות צלזיוס) אך עדיין נדרשת מעורבות של המשתמש.

כמו עם כל טכנולוגיה, ישנם גם סיכונים בחיבור הבית למערכת בקרה ממוחשבת. אם המערכת מחוברת לאינטרנט בצורה כלשהי, היא חשופה לאיום סייבר שיאפשר להשתמש בה לרעה. 

תאורטית, האקר עשוי לפתוח ברז גז בישול שהותאם לבקרה ממוחשבת ולגרום לפיצוץ הבית, או לגרום להצפתו בעזרת ברז המחובר למערכת ויצירת קצר חשמלי שיוביל לשריפה. בפסגת דן לוקחים את כל התרחישים בחשבון ועושים את המיטב על מנת ליצור מערכת מוגנת ומאובטחת. 

איך עובד בית חכם?

הבית החכם כדוגמת הדירות פסגת דן עובד למעשה על בקר. אם רוצים ניתן לרכוש בקר יעודי, או להסב ולהתייחס למחשב הביתי כבקר, שמפקח ומפעיל את כל המערכות החשמליות הקיימות בבית. 

מערכת הבית החכם מותאמת לכל משתמש, וניתן להגדיר לה מראש תרחישים קבועים וידועים מראש. תרחיש מוגדר כפקודה המפעילה באופן אוטומטי כמה מערכות במקביל, לפי ההגדרה וההעדפה האישית שלכם.

הרעיון העומד מאחורי מערכות של בתים חכמים כמו בפסגת דן, הוא רעיון של חסכון. 

לדוגמה, באחד התרחישים תוכלו לקבוע שכשהמערכת תזהה שאין אף אחד בחדר מסוים, לאחר מספר דקות תכבה את האורות והמזגן וכך תוכלו לחסוך בעליות החשמל של מיזוג חדרים ריקים ואורות במקומות לא מאויישים.

לשומרי השבת לדוגמה, קיימת האפשרות להגדרת תרחיש "שבת" שיקבע את ההתנהלות החשמלית בבית במהלך כל השבת. 

לאלו מכם שדואגים לאבטחה של הבית, המערכת מאפשרת אבטחה חכמה, ויכולה למשל, לשלב את שילוב האזעקה עם תאורת הגינה. תרחיש אפשרי הוא שכשהאזעקה תפעל בלילה, אורות הגינה ידלקו, ומערכת הסאונד בסלון תפעיל מוזיקה כדי לתת את התחושה שיש אנשים ערים בבית.

את מערכת הבית החכם בפסגת דן ניתן להתקין באופן אזורי, כלומר לבצע התקנה רק בחלק אחד או בכמה חלקים בבית, לפי בחירה והגדרה אישית. 


כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: