עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

מהי בניה אורבנית-באדיבות פסגת דן

23/06/2019 14:25
Diana Levi
פסגת דן, בנייה אורבנית

מהי בניה אורבנית-באדיבות פסגת דן


אנחנו שומעים את המונח הזה לעיתים קרובות, ולאחרונה יותר בעקבות העבודות על קווי הרכבת הקלה במרכז, אך מה נחשב לבניה אורבנית?

בנייה אורבנית היא בנייה עירונית שמייחדת אורח חיים בערים גדולות. הכוונה היא לערים שרוצות להנגיש גם קהילתיות ותעסוקה, בשילוב עם חינוך, פארקים, ואורח חיים עירוני, כמו שקיים בשכונות מסביב פסגת דן

בעולם המודרני מרבית האוכלוסייה מבלה את חייה בתחומי הערים מסיבות שונות הכוללות תעסוקה וחינוך לדוגמה, ולכן למבנה העירוני השפעה מכרעת על איכות החיים והסביבה, הבריאות וההוצאות הכלכליות של כל אחד מאיתנו.

תכנון עירוני מוצלח מביא בחשבון מושגים נשגבים כמו "בית" ו"תחושת מקום", זהות מקומית, כבוד למורשת הטבעית, דגש חשוב לסביבה אמנותית והיסטורית, הבנה מעמיקה וכבוד לנוף העירוני, התנהלות חיונית של הולכי הרגל וסוגי תחבורה אחרים.

ערים בישראל עוברות התחדשות עירונית בעזרת התמ"א (תוכנית מתאר אזורית), פינוי בינוי ובנייה לגובה. דוגמה טובה לנתונים אלו ניתן למצוא בפסגת דן. הסביבה האורבנית צריכה לתת מקום של כבוד לפינות ירוקות באמצע העיר, מרכזים קהילתיים, ומרכזי קניות.

מטרתו של התכנון האורבני הוא בזיהוי העובדה שהסביבה שלנו משפיעה על אורח החיים שלנו ולהפך, ולכן תכנון כזה יוצא מתוך הצורך לשפר את איכות החיים באמצעות פיתוח פיזי, חברתי, כלכלי וסביבתי של המרחב העירוני.

עם השנים, ההתחדשות האורבנית הפכה לכלי יעיל להתמודדות עם בעיית יוקר המחיה והמחסור ההולך וגובר בשטחים ריקים לבנייה חדשה בערים הגדולות. מענה על צרכים אלו ניתן לראות בפרויקט פסגת דן.

דוגמה לתהליך המונע על ידי הרשויות ולא על ידי גורמים פרטיים הוא פרויקט מרכזי בתחום ההתחדשות העירונית בישראל של משרד השיכון בשיתוף עם הרשויות המקומיות הרלוונטיות במתחמים שהוגדרו והוכרזו כבעלי פוטנציאל פיצוחי חיובי על ידי משרד השיכון.

מטרת הפרויקט היא לנצל את הקרקע בצורה יעילה ולשפר את איכות החיים של התושבים על ידי השבחה וחידוש של התשתיות העירוניות הקיימות בשילוב חידוש החזות של מתחם זה או אחר, על ידי סלילת כבישים חדשים, תוספת מקומות חנייה, סלילת שבילי אופניים, פארקים לתושבים ולחיות, ושמירה על שטחים ירוקים ועוד.

בישראל, אם מדברים על איזור גוש דן, שהוא איזור מאוד מבוקש למחיה וכולל בתוכו גם הזדמנויות תעסוקה רבות, התושבים גם רוצים עיר תוססת ומודרנית שתספק עניין וחיי חברה ותרבות תוססים, וגם שמצד שני שתתאים גם למשפחות.


בנייה חכמה כמו שנעשה בפרויקט פסגת דן גורמת לאנשים לשפר את רמת החיים בלי לאבד את איכות החיים, תוך כדי התחשבות בכל הגורמים המוזכרים לעיל.


מעניין? קראו עוד:

https://sites.google.com/view/pisgatdan1/home
psagotdan.blogspot.com/2018/11/blog-post.html
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: