עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

פסגת דן- שטחים ירוקים בערים הגדולות

08/11/2018 22:39
Diana Levi
שטחים ירוקים

בימינו מתגוררים אנשים רבים בערים גדולות שיש בהן שטח בנוי רב: בניינים, כבישים, כיכרות,מרכזי קניות ועוד. עוברים ושבים ברחובות מוצאים עצמם לעתים קרובות מוקפים המון אדם, מכוניות ואוטובוסים, בתים צפופים ואף אוויר מזוהם. בערים מעטות בעולם יש שטחים ירוקים נרחבים, ואלו נקראות "ערים ירוקות". בשנים האחרונות מבינים את חשיבותם שלהשטחים הירוקים בתוך הערים הגדולות, ולכן כשמתכננים ערים משתדלים לשלב בהן פארקים, שדרות וגינות ציבוריות, בדיוק כמו בפרויקט פסגת דן.

שטחים ירוקים בערים חשובים כי לעתים קרובות האוויר בערים הגדולות מזוהם בפיח, בעשן וברעלים שנפלטים מכלי רכב וממפעלי תעשייה. השטחים הירוקים בתוךאזורים בנויים מסייעים לטהר את האוויר שאנו נושמים, ולכן הם נקראים גם "ריאות ירוקות".השטחים הירוקים מאפשרים לתושבים לבלותאת שעות הפנאי קרוב לבית: לקיים פעילויות ספורט ומופעים פתוחים, לערוך טיולים, פיקניקים ומסיבות ועוד."הריאות הירוקות" מקשטות את הסביבה כמו בפסגת דן. תושבי העיר יכולים ליהנות מתחושה שלמרחב ומנוף ירוק של דשאים, עצים ופרחיםבנוסף לכך, השטחים הירוקים מאפשרים למֵי הגשמיםלחלחל לאדמה ולזרום אל מי התהום, שבהם אפשר להשתמש מאוחר יותר כמי שתייהאו השקיה. סיבה נוספת היא: בשטח הפתוח שעליו נבנתה העיר היו קודם צמחים ובעלי חיים שונים. לאחר שקמה העיר, לעתים לא נותר לבעלי החיים או לצמחים שטחמחיה, והם עלולים להיפגע, לאבד את מקורות המזון שלהם ולהיעלם מהאזור. השטחים הירוקמאפשרים לבעלי החיים והצמחים להמשיך ולהתקיים בסביבת העיר.

על כן, שמירה על שטחים פתוחים היא תחום בשמירתאיכות הסביבה. במסגרת זו, קיימים מספר מודלים של הערכת השטחים הפתוחים לצורך קביעתמדיניות השימור שלהם וסדרי העדיפויות. בשל צפיפות האוכלוסין, במדינת ישראל השטחיםהפתוחים הולכים ומתכלים בקצב מזורז, בעיקר במרכז הארץ. חלק משטחים אלו מוגן בישראלבתכניות מתאר לפי חוק התכנון והבנייה, וחלקם מוגן לפי חוק שמורות טבע וגנים לאומיים. בנוסף, קיימת הכרזה על שטחים חקלאיים, שכל פיתוח לא-חקלאי עליהם מחייב אישור. גם בתוך האזורים הבנויים יש שטחים פתוחים - עורקים ירוקים, לדוגמא ברמת גן בפרויקט פסגת דן. אלה הם הפארקים,הגינות והגנים, והם גורם עיקרי בהבטחת איכות סביבה עירונית.

מקובל לחשוב שהרצליה ורעננה הן ערים בעלות ריאות ירוקות מפותחות, אבל כדאי לבדוק את העובדות. מדירוג הערים הירוקות של "כלכליסט", שבו דורגו 13 הערים הגדולות בישראל, עולה כי מודיעין היא העיר שבה היקף השטחים הירוקים הגדול לתושב בישראל - כ־100 מ"ר לכל תושב בעיר. אחריה מדורגת ירושלים, שנתפסת בדרך כלל כעיר צפופה. תל אביב מפתיעה במקום השישי, לפני כפר סבא ורעננה.


אלה
09/12/2018 10:53
כן ירבו שטחים ירוקים! עושה טוב בעיניים בין כל הבלאגן והרעש של העיר הגדולה
Diana Levi
09/12/2018 22:09
זה היופי של העיר
kablanim.homeless.co.il/contractorProjectPage.aspx?id=620
www.youtube.com/watch?v=osb8zUsfd6A
כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: